Fűevés
A macskák és a legelés - A fűevés hasznáról és veszélyeiről
A macskatartással kapcsolatos tévhitek közül a leggyakoribb a zöld növények fogyasztásával kapcsolatos. A szabadba kijáró macskák többsége ugyanis rendszeresen és nagy kedvvel legel füvet vagy kisebb szálas növényeket, a szobában tartottak pedig, amennyiben nem gondoskodnak számukra macskafűről, vandál módon nekiesve a szobanövényeknek, képesek azokat kikaparni, letiporni, összekarmolászni és tövig rágva teljesen tönkretenni.
Ezen nem kell meglepődni: ez a macskáknál teljesen természetes viselkedésforma, nem pedig valamiféle rossz szokás, így lenevelni sem lehet őket erről. A cica a füvet főleg annak magas rost-, és vitamintartalma miatt fogyasztja, emellett elősegíti a hányását, amelyre a lenyelt káros anyagoktól és/vagy szőröktől való megszabadulás miatt van szüksége. A macskák – főleg a kandúrok – különösen kedvelik a macskamentát (Nepeta caparia), mert annak illóolaja kémiailag rokon vegyület a nőstény macskák vizeletében megtalálható egyik anyaggal, így a növény illata tüzelő nőstény macska közelségét sejteti. Ez a magyarázata annak is, hogy a macskák többsége miért érez leküzdhetetlen vágyat, hogy a lakásban lévő mentolos illatú dolgokat magáévá egye (fogkrém, rágógumi stb.).
Veszélyes növények
A legelés tehát a macska jó közérzete szempontjából elengedhetetlenül fontos, így a lakásban tartott állatok számára gondoskodnunk kell macskafűről, ellenkező esetben a szobanövényeinken fogja kiélni legelésző-hajlamát. Ezzel kapcsolatban legyünk azonban nagyon óvatosak, mert a dísznövények között nagyon sok olyan faj van, amely a macskára nézve erősen mérgező anyagokat tartalmaz! Ezért ha éppen egy „kertészkedő, szobanövényirtó” macskát fogtunk ki, bizonyosodjunk meg róla, hogy a szobanövény nem jelent veszélyt rá nézve, vagy pedig távolítsuk el az otthonunkból, esetleg permetezzük be az ember által nem érezhető, és a növényre is teljesen ártalmatlan, a macska számára viszont undort keltő vagy elriasztó anyaggal (ilyeneket lehet kapni a színvonalasabb, állateledeleket és állatfelszereléseket árusító üzletekben). Vigyázzunk arra is, hogy nemcsak maga a növény, hanem a permetezésére használt vegyszerek, vagy atkairtó szerek között is vannak a macskára nézve különösen veszélyesek! Ha a kertbe kijáró macskánk gyakran legeli a füvet, lehetőleg kerüljük annak műtrágyázását is.
Az alattomos szőrlabda
A macskák legelésének az egyik fő célja az önhánytatás, amellyel a tisztálkodásuk során a gyomrukba kerülő szőrcsomóktól igyekeznek megszabadulni. A hosszú és félhosszú szőrű cicák nagyon gyakran lenyelik a nyelvükbe akadt szőrszálakat, amelyek egy idő után kisebb csomók vagy labdacsok formájába összeállva megrekedhetnek a gyomorban és a bélrendszerben. Ez ellen a legjobb védekezés az, ha a cica szőrét rendszeresen ápoljuk, azaz gyakran átkeféljük vagy kifésüljük, annak érdekében, hogy eltávolítsuk belőle a meglazult vagy kihullott szőrszálakat. A hosszú szőrű fajtákat erre a „macerára” egészen kicsi koruktól rá kell szoktatni, különben a későbbiekben lehetetlenné válik majd a velük való együttélés (az egész lakás tele lesz szőrrel, a macska bundája csomókba áll össze, emiatt az állat piszkossá és büdössé válik, közérzete rossz lesz).
Amikor a lenyelt szőrök már nagyobb csomókba állnak össze, akkor jelentős területet foglalnak el az emésztőrendszerben, emiatt a cica egyrészt hányással már nem tud megszabadulni tőlük, másrészt pedig étvágytalanná válik, mert nem fog tudni eleget enni. Emiatt állandóan éhes lesz, és bár a felkínált eledelre azonnal ráveti magát, pár falat után abba fogja hagyni az evést, testsúlya pedig folyamatosan csökkenni fog, azaz jelentősen lesoványodik. Emellett a táplálóanyag-felszívódása is zavart szenved, és súlyosabb esetben akár azonnali életmentő műtéti beavatkozást igénylő bélelzáródás is kialakulhat a szervezetében.
Hogyan védekezzünk ellene?
A lenyelt szőrök kiürülését sok rostot tartalmazó eledelek (főtt zabpehely, főtt répa, búzakorpa) időnkénti, vagy speciális, szőrlabdacs kialakulását megelőző, illetve szőroldó hatású, ún. „hairball” tápok rendszeres etetésével serkenthetjük. Különösen előnyös erre a célra a szőrcsomó kialakulását megelőző, illetve annak az emésztőrendszerből való kiürülést elősegítő, természetes eredetű összetevőkből álló, „hairball” típusú jutalomfalatok etetése is. Ezeken kívül nagyon jó minőségű szőroldó-paszták is kaphatók, amelyek fellazítják a nagyobb szőrdarabokat a bélrendszerben, ezáltal onnan könnyebben ki tudnak ürülni. Ne felejtsük el, hogy az állat jólétéért és egészségének megőrzéséért a tulajdonosa a felelős, a hosszú szőrű cicák esetében pedig a szőrlabdacsok kialakulásának megelőzése a felelős macskatartás egyik alapfeltétele! |