Hurrá, nyaralunk? - Amíg mi üdülünk, a cica otthon marad
A család vakációzni indul. Ilyenkor mindig felmerül a kérdés: mi legyen a házi kedvencekkel. Míg kutyánkat nyugodtan magunkkal vihetjük a szabadságra, addig cicánkat jobb, ha otthon hagyjuk. Mert – bár a macska is akkor a legboldogabb, ha a gazda társaságában lehet – a kis tigriseket nagyon megviseli az utazás tortúrája, és az idegen helyen nehezen szoknak meg. Mire otthonosak lesznek, már vége is a nyaralásnak.
Tehát a cica otthon marad. Igen ám, de meg kell oldani ellátását, etetését, ápolását. Ez pedig nem is olyan könnyű feladat.
A macskának a legkényelmesebb megoldás, ha megszokott környezetében maradhat. Ebben az esetben meg kell kérnünk egy rokont, ismerőst, hogy legalább naponta egyszer – de jobb, ha kétszer – látogasson el cicánkhoz. Adjon neki enni, tisztítsa ki az almát, kefélgesse meg a bundáját, játsszon vele egy kicsit, simogassa az állatot. Ez persze nagyon nagy szívesség. De ha felajánljuk, hogy segítőnknek viszonozzuk a gondozást, akkor már két macska gondja meg is oldódott. Ehhez persze nagy bizalom kell, bárkit nem engedhetünk be az otthonunkba. lakásba.
Ezért a másik megoldás az lehet, hogy cicánkat odaadjuk valakinek, aki vállalja a gondozását. Ez már egy fokkal bonyolultabb feladat. Ha olyannak adjuk, aki maga nem cicatulajdonos, akkor nem biztos, hogy megfelelően fogja ápolni, etetni cirmosunkat, nem beszélve a toalett kérdéseiről. Ha olyannak adjuk, akinek van macskája, akkor az az alapvető kérdés, hogy a két cica – a vendég és a gondozó állata – egyáltalán kijönnek-e egymással. A legtöbb macska bizalmatlan vagy harcias egy betolakodó idegennel szemben. Ezt az alkalmi vendégcica tudja is, ezért vagy agresszíven reagál, vagy napokra elbújik. Érdemes ilyenkor ismerkedő hétvégéket rendezni. Még az elutazás előtt, ahol az alkalmi gondozó cicáját összeszoktatjuk a saját macskánkkal. Már csak azért is, mert a legbölcsebb, ha ezt a szívességet is úgy viszonozzuk, hogy mi is befogadjuk az ápoló barát cicáját, mikor neki kell elutaznia (mármint a gazdának).
Bármelyik megoldást is választjuk, gondoskodjunk arról, hogy cicánknak minden napra jusson bőségesen táplálék – lehetőleg alutasakos konzerv, hogy ne kelljen az alkalmi segítőnek még az étel elkészítésével is bajlódnia. A száraz eledel is jó megoldás, mert nem romlik meg, a macska bármikor rágcsálhat belőle.
Figyeljünk, hogy mindig legyen kitéve friss víz is!
Ügyeljünk, hogy az alom tisztításához is legyen minden kéznél. Hagyjuk elől, jól látható helyen a macska keféjét, játékát és minden eshetőségre felkészülve az oltási könyvét, az állatorvos telefonszámát.
Ha nem tudjuk megoldani baráti körben a cica ellátását, akkor érdemes az interneten – akár itt a Whiskas forum oldalán – böngészni és keresgélni egy kicsit. Hamar kiderül, nem vagyunk gondunkkal egyedül és talán partnert is találunk a nyári cicaelhelyezés megoldásához.
Ha fajmacskánk van, akkor lehet, hogy a tenyésztő vállalja őrzését, gondozását a vakáció idejére, legtöbbször persze pénzért. Ennek a megoldásnak nagy előnye, hogy biztosan tudjuk, macskánk szakszerű ellátást kap és talán emlékei miatt nem is idegen neki a hely.
Néhány állatorvosi rendelő is vállal macskamegőrzést, érdeklődhetünk a macsek dokijánál is.
Amennyiben szeretnénk teljesen szakavatott kezekre bízni macskánkat vagy egyszerűen nincs más megoldás, akkor marad a macskapanzió. Egy rendes állatmegörző látogatható a nap bármely órájában, egyeztetett időpont nélkül. Mielőtt azonban beadnánk kedvencünket a szállodába, alaposan mérjük fel a terepet. A legtöbb helyen persze ketrecben tartják a cicákat, de akadnak olyan állat panziók is, ahol kis szobácskákat kapnak a macskák saját fekhellyel, ugrándozási lehetőséggel, játékkal, toalettel. Komoly macskaszállodába csak olyan cicát fogadnak be, amelyik igazoltan be van oltva, és az oltása legalább egy hónapnál régebbi.
Tájékozódjunk feltétlenül, milyen eledellel etetik kedvencünket. Néhol lehetőség van arra is, hogy mi vigyük cicánknak az ételadagot és a kedvenc alom-márkáját – ez rendszerint árcsökkentő tényező is. Gyakran kutya és macska részleg is akad a szállodán belül – sőt, néhol görény osztály is –, fontos, hogy semmi esetre se sokkolja az ebek közelsége a mi cirmosunkat.
A panzió árak bizony elég borsosak, napi 7-900 forinttól akár 1500-2000 forintig is felmehet az ára a cica ellátásának. Hosszabb időre rendszerint adnak mennyiségi kedvezményt.
A pontos címekről tájékozódhatunk az interneten is, de vigyázzunk, a macskapanzio.hu cimszó alatt nem állatszállodát találunk, hanem egy házias éttermet! |